Jak chůze na boso ovlivňuje celé tělo

255-pro-web  20190406_170931-pro-web

Moderní obuv oslabuje chodidla. Je jedno, zda jsou to tenisky, nebo lodičky. Nošení této obuvi vede k trvale oslabeným chodidlům, nefunkčním klenbám a vbočeným palcům. Čím hrubší podrážka nebo těsnější prostor pro prsty, tím více si otupujete dokonalou technologii chodidla. Drtivá většina obuvi v průběhu celoživotního nošení zdeformuje palec (vbočení = hallux valgus).

Chodidla mají více nervových zakončení než dlaň, celkově je v jednom chodidle zhruba 200 000 nervových zakončení, 33 kloubů a 26 kostí. Chodidlo je náš senzorický orgán. Správné fungování našeho těla se odvíjí od správného fungování našich chodidel. 

Čím lepší a přímější je kontakt chodidla se zemí, tím přirozenější je pohyb a odezva našeho těla na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Proto chodidlo můžeme právem považovat za smyslový orán, který informuje mozek o tom, na jakém povrchu se nacházíme. 

Proto vaším cílem by mělo být pohyblivé, flexiblní a silné funkční chodidlo bez deformit. Vždy když je to možné, buďte bosí a hýbejte se po různém bezpečném povrchu. Pokud to možné není, vyměňte nefunkční obuv za takovou, která chůzi na boso napodobuje. 

Barefoot obuv napodobuje chůzi na boso. Takováto obuv musí splňovat několik základních kritérií: 

  • 6mm nebo tenčí podrážka
  • dostatečný prostor pro palec a prsty
  • žádný rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou
  • bez podpory klenby

 

Tenká podrážka nás nutí měnit stereotyp chůze

  • musíme dělat kratší kroky
  • nemůžeme dopadat na patu
  • musíme více zapojit palec a ostatní prsty
  • musíme více zapojit klenbu a svaly celého chodidla

 

Postupně se mění a napravuje vzorec chůze, vrací se spadlé klenby, rovnají se vbočené palce a celé tělo začíná fungovat přirozeně správně a bez bolesti. Tak jak tomu bylo v dřívějších dobách.

20190406_170706-pro-web   20190406_171254-pro-web1  

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.