Zákaznická podpora:+420 725 496 277info@botyluks.cz

O barefoot

Jak správně chodit v barefoot obuvi

Při chůzi držte tělo vzpřímeně. Zpomalte a snažte se došlápnout, co nejrovněji, špička ať směřuje vpřed. Soustřeďte se na chůzi. Chodidlo by se mělo odrazit od země všemi prsty.

Beze jména2-pro-web  Beze jména5-pro-web

Jak na to? 

Postupně přenášejte váhu od paty směrem dopředu, zatlačte prsty do země a palcem se odrazte jako posledním. Jako byste ho chtěli poměrně silně a vědomě zatlačit do podložky. Tím se chodidlo odlepí od země a následuje stejný pohyb druhé nohy. 

Jsou barefoot boty vhodné opravdu i ve městě na betonu? 

Barefoot se snaží dopřát chodidlu co největší volnost. Snaží se mu nechat co nejvíce přirozených podnětů. Hlavní tedy je, abyste každou botu měřili a posuzovali na vaši konkrétní nohu. Pokud vašemu chodidlu sedí, tak i celodenní chození po městské dlažbě nevadí. Problém není v tvrdých površích, s těmi si noha umí poradit, má na to své mechanismy. Problém je nevhodně zvolená obuv a tím způsobené mnohaleté nepoužívání některých částí našeho těla, které rozhodí tyto přirozené mechanismy.

Nestačí změnit jen typ obuvi. Musíme začít měnit i své pohybové vzorce. Když celý život chodíte v botách, které vaše chodidlo omezují, změní to způsob, jakým se pohybujete. Některé jeho části zatuhnou, jiné zeslábnou, a pak už prostě stojíte jinak. Proto je vhodné si k rozvoji chodidla zařadit vhodná cvičení, jako například Vyprošťovák na nožky od Markéty Strnadové, a začít svá chodidla VĚDOMĚ používat. Dočkáte se blahodárného vlivu nejen na chodidla.     

Jak chůze na boso ovlivňuje celé tělo

bosá chůze

Moderní obuv oslabuje chodidla. Je jedno, zda jsou to tenisky, nebo lodičky. Nošení této obuvi vede k trvale oslabeným chodidlům, nefunkčním klenbám a vbočeným palcům. Čím hrubší podrážka nebo těsnější prostor pro prsty, tím více si otupujete dokonalou technologii chodidla. Drtivá většina obuvi v průběhu celoživotního nošení zdeformuje palec (vbočení = hallux valgus).

Chodidla mají více nervových zakončení než dlaň, celkově je v jednom chodidle zhruba 200 000 nervových zakončení, 33 kloubů a 26 kostí. Chodidlo je náš senzorický orgán. Správné fungování našeho těla se odvíjí od správného fungování našich chodidel. 

Čím lepší a přímější je kontakt chodidla se zemí, tím přirozenější je pohyb a odezva našeho těla na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Proto chodidlo můžeme právem považovat za smyslový orán, který informuje mozek o tom, na jakém povrchu se nacházíme. 

Proto vaším cílem by mělo být pohyblivé, flexiblní a silné funkční chodidlo bez deformit. Vždy když je to možné, buďte bosí a hýbejte se po různém bezpečném povrchu. Pokud to možné není, vyměňte nefunkční obuv za takovou, která chůzi na boso napodobuje. 

Barefoot obuv napodobuje chůzi na boso. Tato obuv musí splňovat několik základních kritérií: 

  • 6 mm nebo tenčí podrážka
  • dostatečný prostor pro palec a prsty
  • žádný rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou
  • bez podpory klenby

S barefoot obuví byste měli postupně začít měnit i styl chůze: 

  • vědomě dělat kratší kroky
  • začít vnímat svoje chodidla a celé tělo
  • nedopadat na patu
  • více zapojovat palec a ostatní prsty
  • posilovat chodidla vhodnými cviky

Tímto se postupně mění a napravuje vzorec chůze, vrací se spadlé klenby, rovnají se vbočené palce a celé tělo začíná fungovat přirozeně správně a bez bolesti. Tak jak tomu bylo v dřívějších dobách.

Chůze na boso v trávě propojuje naše tělo se zemí a dodává energii. 


20190406_171254-pro-web1

Barefoot vs. moderní obuv

Široká špička u barefoot obuvi kopíruje tvar chodidla, namísto moderní boty, která utlačuje prsty jak z pravé strany, tak z levé strany chodidla.

barefoot obuv

Barefoot bota by měla být vyrobena z měkkého a příjemného materiálu s ohebnou plotnou silnou 3-6 mm, která je ve všech směrech přizpůsobivá noze.

botyluks

Není vyztužená žádnými výztuhami ani opatky. 

barefoot obuv

Barefoot obuv bychom měli nosit s nadměrkem. Ten by měl být u našich bot cca 3 – 5 mm. Nadměrek je prostor uvnitř boty před prsty, který  poskytuje chodidlům svobodný pohyb jako kdybyste chodili přirozeně bosí. 

barefoot polobotky

Má nulový sklon podrážky. To znamená, že není žádný rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou. 

BOSÉ BOTY jsou velmi lehké. Neváží více než pár set gramů, a na nohou působí příjemně jako bačkůrky, které nechcete sundat.